Mistik Tayland

Mistik Tayland Slide 1
yolumuzu bulmaya çalışırken
Mistik Tayland Slide 2
ormanda kaybolduk ne yapacağız şimdi :)
Mistik Tayland Slide 3
ybb and yoldançık bros
Mistik Tayland Slide 4
kuzeye giderken bir mola yeri
Mistik Tayland Slide 5
bunlar kazık be yaa..
Mistik Tayland Slide 6
seç beğen
Mistik Tayland Slide 7
göster çocuğum stickerlerimizi :)
Mistik Tayland Slide 8
on numero bakış, arka fonda filimiz
Mistik Tayland Slide 9
Cevherimizden iyi elektrik alan fil arkadaşımız
Mistik Tayland Slide 10
ihtiyaç molası
Mistik Tayland Slide 11
Erkin foto avında
Mistik Tayland Slide 12
Eey gidi Karadeniiiz.. pardon Taylaaand :)
Mistik Tayland Slide 13
Laos vizelerimiz artık cepte
Mistik Tayland Slide 14
tanıştığımız Türk müzisyen arkadaşlar
Mistik Tayland Slide 15
Kayan kadını
Mistik Tayland Slide 16
Kayan köyündeki küçük kız
Mistik Tayland Slide 17
kırsaldaki benzin istasyonu
Mistik Tayland Slide 18
Bangkok Khaosan
Mistik Tayland Slide 19
caddeler daima temiz
Mistik Tayland Slide 20
Cevher kaptan
Mistik Tayland Slide 21
kaptanımız tarafından defalarca elimizden alınıp çekilen fotolardan biri
Mistik Tayland Slide 22
arabalar da tekneler de pek süslü
Mistik Tayland Slide 23
Mistik Tayland Slide 24
kanalda marketçi bayan
Mistik Tayland Slide 25
Mistik Tayland Slide 26
budist rahiplerine karşı saygı büyük, metroda öncelik olarak onlar içeri alınıyor
Mistik Tayland Slide 27
karideslerden bolca yedik
Mistik Tayland Slide 28
bizimle eğlenen bayan garson
Mistik Tayland Slide 29
Chao Phraya nehrinden Bangkok'a bakış
Mistik Tayland Slide 30
Mistik Tayland Slide 31
karnım açıktı, durdursak mı ?
Mistik Tayland Slide 32
Mistik Tayland Slide 33
Mistik Tayland Slide 34
kanalda yıkanan rahip öğrenciler
Mistik Tayland Slide 35
Mistik Tayland Slide 36
Way Pho tapınağı
Mistik Tayland Slide 37
Wat Pho tapınağındaki yatan buda
Mistik Tayland Slide 38
Wat Pho tapınağındaki yatan buda
Mistik Tayland Slide 39
Way Pho tapınağındaki savaşçı heykeller
Mistik Tayland Slide 40
Wat Pho tapınağındaki kaselere şans ve iyilik getirmesi için para atılıyor
Mistik Tayland Slide 41
Wat Pho tapınağı
Mistik Tayland Slide 42
Wat Pho tapınağı
Mistik Tayland Slide 43
Wat Pho tapınağı
Mistik Tayland Slide 44
motorize kahveci
Mistik Tayland Slide 45
top oynayan gençler
Mistik Tayland Slide 46
balık pazarı
Mistik Tayland Slide 47
denizden ne çıkarsa satılıyor
Mistik Tayland Slide 48
paket lastiğine bağlı canlı yengeçler
Mistik Tayland Slide 49
canlı karidesler
Mistik Tayland Slide 50
karides ve yengeç ızgarası

Bir ülkeyi sevmem için iki kriterim vardır. Irk, din, dil, bölge, tarihi, rejimi, geçmişte ve şimdi yaşadığı  sıkıntılar ne olursa olsun bunlar beni ilgilendirmez. Doğası ve insanıdır beni o gitmek istediğim ülkelere çeken. Geçmişte birçok ülkelere gittim. Bunlardan bazıları, örneğin İran, kuzey hariç ülkenin nerdeyse tamamı çöl. Lakin insanının sıcaklığı ve misafirperverliği beni çok etkilemiştir. Hindistan ve Pakistan, yer yer pistir ama insanlarını sevdim. İsviçre, insanları mesafelidir yabancılara karşı, ama tabiatlarına verilen önem büyüktür. Herkese bu ülkeyi tavsiye ederim.

Tayland ve Laos gezimizin ilk durağı olan Tayland’ın hem doğasını hem de insanını çok sevdim. Özellikle doğası için dünyanın birçok yerinden milyonlarca turist gelmekte. Motorcular için inanılmaz keyifli rotalar sunmakta. İnsanı kibar ve güvenilir. Yabancılara karşı daima güler yüzlü ve yardım severler. Bu ülkede insan kendini gerçekten huzur dolu hissediyor. Budizmin o ruhani dinginliğini burada resmen yaşıyorsunuz. Ülkeyi duyduğumdan daha temiz ve gelişmiş gördüm. Sokaklar temiz ve sık sık temizlenmekte. Arıtma tesisi sanırım az veya yok bu yüzden yer yer lağım kokularını hissediyorsunuz. Kanalizasyonlar denize akıyor olduğu gibi. Ana karanın sahilinden ziyade adalarında denize girmek daha mantıklı ki Puket gibi adaların denizi nefismiş. Ülkenin kuzeyi de güneyi de homojen olarak aynı refah seviyesinde gördüm. Nereye gittiysek, klimalı nezih bir restoran ve kahve dükkanı görmek mümkün. Klima ve vantilatör cihazları her yerde, zira bu ülke sıcak! Özellikle bizim gittiğimiz Temmuz ayı muson mevsimi olduğu için çok nemliydi. Biraz yürüdüğümüzde ter içinde kalıyorduk. Şansımız vardı çünkü pek yağmuru yaşamadık. Hava parçalı bulutluydu çoğunlukla.

Bu ülke hakkında genel bilgi veriyim: Tayland bir krallıktır ve parlamenter monarşi ile yönetilmektedir. Eski adı Siyam olan bir güneydoğu asya ülkesidir. Tropik bir iklimi vardır. Yüzölçümü ve nüfusu Türkiye’den biraz daha azdır. %75 etnik Tayların yanı sıra %14 Çin, ayrıca Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da yaşamaktadır. 70 milyona yakın nüfusunun % 95’lik bir bölümü budisttir. Tayland Budizmi, Animizm, Hinduizm ve Konfüçyüsçülük inanışları ile iç içe geçmiştir. Nüfusun yaklaşık %5’i ise müslümandır. Ülkede ayrıca hiristiyanlık, sihizm ve hinduizm dinlerine mensup halklar da yaşamaktadır. Tayland ekonomisi esas itibariyle tarıma dayanır. Kereste, maden, tuz ve petrol kaynakları da bulunan bu ülke kendi kendini idare edecek ve sanayi kalkınma olarak kendine yetebilecek tüm kaynaklara sahiptir. Bunların yanında turizm geliri bilinenin aksine sadece %7’sini oluşturmaktadır. Zira genel kanı Tayland’ın en büyük gelirinin turizm bilinmektedir. Evet, ülkenin her yerinde her milletten turist görmek mümkün ama görünürde esas gelirinin turizm olmadığı anlatmak için bu kadar detay yazma gereği duydum.

Ülkenin başkenti Bangkok’ta 2 milyon insan yaşıyor ve trafiği yoğun. Bazı trafik lambalarının bekleme süreleri çok uzun, 200sn beklediğimiz bile olmuştur. Lakin tüm bu kalabalıkta araçların birbirine karşı saygısı inanılır gibi değil! Ben böyle kalabalık bir şehirde, trafikte insanların birbirine yine de saygılı olduğu başka bir büyük şehir görmedim. Bir tane bile korna sesi duymadım desem inanır mısınız. Evet, itiraf ediyim, bir tane korna sesi duydum o da bana çalındı 🙂  Zira bir arabanın önünde motorla aniden durmak zorunda kaldım… Başkentte, Tayland kralının da yaşamakta olduğu Grand Palace’a yakın bir yerde Way Pho tapınağını ziyaret ettiğimizde daha önce duyduğumuz yatan buda heykelini gördük. Meşhur bir Budist tapınağı olan bu yerin tam ismi Wat Phra Chetuphon Vimonmangklararm Rajwaramahaviharn dır (burada isimler bazen çok uzun olabiliyor :). Anıt 43m uzunluğunda ve 15m yüksekliğinde ihtişamlı ve süslü olan bu yatan budayı görmek için çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Yatan buda hac ziyareti olmasa da şehirdeki en popüler anıttır. Budanın koridorundaki kaselere ziyaretçiler para atarak kendilerine şans ve iyilikler getireceğine inanırlar. Tapınak ayrıca geleneksel tay masajının doğduğu yer olarak da bilinmektedir… Laos elçiliğinde tanıştığımız Türk müzisyen arkadaşların önerisine göre Bangkok’ta kanal turu yapmadan geri dönmek olmazmış. Biz de bir tekne kiralayıp eğlenceli ve enerjik kaptanıyla ufak bir kanal turu yaptık. Eğlenceli diyorum zira kaptanımız bizden daha çok fotoğraf çekti 🙂 İkide bir fotoğraf makinalarımızı elimizden alıp bizi ve etrafı çekti. Yeterli ingilizcesiyle önemli yerleri tarif etti. Venedik ve Amsterdam kanal turlarından farklı Tayland tadında ve eğlencesi bol keyifli vakit geçirdik. İskeledeki yediğimiz yemek, bayan garsonun bizimle eğlenmesi ve şakalaşması, arada bir masamıza gelip, hafif tatlı sert tavrıyla ağzımıza bilmediğimiz bişeyler tıkaması, taylandlı insanların aslında bize ne kadar özgüvenli ve espirili olduklarını gösterdi. Tabiki bu konuda bizim de iyi geçen gezimizin verdiği huzurumuz suratlarımızdan anlaşılıyordu ve onlara karşı nazik olduğumuz için onlar da bize çok rahat ve içten olabiliyorlardı…

Tayland’ta motora binmek çok keyifliydi. Bin küsür km yaptık ama inanın daha bizi bekleyen çok yollar varmış hem güneyde hem kuzeyde. Chiang Mai ve Chiang Rai şehirlerin etrafında CRF’lerle yaptığımız turlar inanılmaz zevkliydi. Şehirler arası yolları çok iyi ve kuzey dağlık bölgelerinde, güzel tabiatıyla bol virajlı yollardan ve köylerden geçmek, her ne derdiniz varsa anında unutturuyor insana. Tabiki maceralarımız da oldu. İki kere lastik patlattık örneğin, birincisinin suçlusu çivi idi, ikincisinin suçlusu lastiği tamir ederken çiviyi sökmeyi unutan ben 🙂 , arkadaşlar da sağolsun akıl edemediler. Giderken doğasını görmek, filler ile arkadaşlık kurmak, asmalı köprülerden yiyorsa geçmek 🙂 olmadı üstünde yürümek, köylülere sorup yahu Huai Yuak köyü ne tarafta diye sorup sonra ormanda gps’siz kaybolmak, akla discovery’nin survivor programlarına acaba konu mu olacağız diye endişe etmek, o inanılmaz zevkli offroad parkurlarında motor sürmek, onca sıcağa rağmen çok güzeldi. Hava karardığında iki motorun da farları yanmaması ve dörtleri yakıp yolu görmeye ve hotelin yolunu bulmaya çalışmamız da bonusu oldu. Başka bir günde Pai şehrine yine bol virajlı yollardan gitmek ve oranın hipi ve turistik havasını solumak, kuzeyde Myanmar kapısına kadar çıkıp hiçbir engelle karşılaşmayıp fotoğraf çektirmek yaşadığımız güzel anılardan biriydi. Tabiki meşhur tay masajını da yaptırdık, hele motorlu seyahatin peşine ilaç gibi geldi 🙂 Pazarları dolaşmadan olmaz, hangi ülkeye giderseniz gidin muhakkak pazarlarını da gezin. Ülkenin yediği içtiği hakkında çok fikir vermekte. Güneydoğu Asya, Burma ve Tayland’ta yaşayan Kayan halkı yaşamaktadır. Kuzey Tayland’ta bu halkların köylerini ziyaret etmek mümkün. Tibet-Burma etnik kökeninden gelen bu halkın kadınları dünyanın en uzun boyunlarına sahiptir. Henüz 5 yaşında takılmaya başlanan bu pirinçten yapılma halkalar her sene ilave edilir ve çoğaldıkça omuzları aşağıya bastırarak vücudun şeklini bozar. Bu kültürü yakından görmek için bir köylerine giriş ücretini ödedik. Tamamiyle turistik bir mekana bürünmüş bu köylerde bu kadınlar el yapımı çeşitli hediyelik eşyalar satmakta ve aynı zamanda kendilerini fotoğraf çekmek için sergilemektedirler.

Gelelim motor kiralama fiyatlarına. Honda CRF 250 60TL, daha büyük hacimli motorlar 70-100 TL arasında değişiyor. Honda MSX 125 lik ör. 20 TL, daha ufak bir scooter ise 10 TL günlük kira bedelleri. Kapora olarak genelde pasaport istiyorlar. Fakat bazen 100$ kapora kabul edenler de oldu zira pasaportu vermek istemedik nolur nolmaz diye. Ehliyet kimse sormadı. Kaskımızı almadık iyiki de almamışız çünkü kiralamacılarda var. Hijyen açısında buff veya balaklava almanızda fayda var. Diğer korumalarımız tam idi. Genelde turistler korumasız biniyor. Trafikte motorculara saygı ve dikkat olmasına rağmen yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir. Evet, çok bunaldık korumalı kiyafetlerle hele o sıcakta, ama daima güvendeydik. Trafik soldan akıyor, bu yüzden alışmak biraz zaman alabilir. Özellikle molalardan sonra tekrar sol şeritten devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

Yeme içme fiyatları Türkiye’deki lokantalar ayarında. Yalnız bizim yediğimiz yerler genelde turistik bölgelerdeydi fakat ara sıra sokakta ve pazarlarda yediğimizde çok daha uygun fiyatlarda yedik içtik. Temiz hotel oda fiyatları 40-50 TL arasında ki Türkiye’ye göre daha ucuz. Ulaşım konusu pazarlığa bakar. Taksiler turistlere taksimetre açmıyor bu yüzden sıkı pazarlık yapmanızda fayda var. Otobüs ve tuk tuk fiyatları daha uygun. Vaktiniz varsa bunlara binin yoksa taksiye binin.

Hep derler ya anlatmaktan ziyade yaşamak lazım diye, güzel insanları ve güzel doğası olan bu ülkeyi herkese tavsiye ederim. Bu benim ilk ve son ziyaretim olmayacağı kesin gözüyle baktığım Tayland’ı  gerçekten çok sevdim ve herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Hele sevdiğim 2 enduro yoldançık ekibinden arkadaşlarım Erkin Yeşil ve Cevher Bilger ve Çin’den katılan eski arkadaşım Ali Cudi Cantez ile birlikte bu seyahati yapmanın heyecanı eklenince, ilerde de birbirimize anılarımızı ve yaşadıklarımızı anlatacağımız için ekstra bir güzellik oldu. Arkadaşlarımla beraber epey foto ve vidyo çekmişiz, hala hepsini paylaşamadık, paylaştıklarımızdan iyi olanları şimdi buradan görebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda yeni foto ve vidyo da dahil olmak üzere paylaşacağım, şimdilik bu kadar. Sıra Laos gezisini yazmakta..

(21 Yazı)

Yorum yazın